17/03/2026
Kategorija: Vijesti

Veljača u školskoj knjižnici

Mnoštvom aktivnosti u veljači obilježili smo važne nadnevke: Dan zaljubljenih, Dan sigurnijeg interneta, Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva i Dan ružičastih majica.

Tamo gdje ljubav vlada, nema ni velikih ni malih. (japanska)

Učenici 4. b razreda sa školskom knjižničarkom učili su pisati činkvine te su se s puno mašte upustili u pisanje činkvina o ljubavi kako bi obilježili Valentinovo. Svoje lirske minijature pažljivo su prepisivali glagoljicom i tako odali počast tom starom hrvatskom pismu, simbolu hrvatskog nacionalnog identiteta, kulture i povijesne baštine.

Slušajući pažljivo priču „Vuk koji je tražio ljubav“, naši najmlađi učenici iz 1. b, kroz ljubavne avanture jednog vuka koji je tražio odabranicu svoga života, naučili su kako se ponašaju zaljubljeni, što poklanjamo osobi koju volimo i kako se osjećajmo blizu te osobe. Učenici su u skupinama opisivali ponuđene fotografije i kroz ponuđenu aktivnost otkrivali da postoje različite ljubavi (prijateljska, roditeljska, ljubav prema životinjama, prirodi…), a u krugu prijateljstva svojim su razrednim prijateljima upućivali prijateljske, tople riječi ističući njihove pozitivne osobine.

Baština je živa veza među generacijama!

Glagoljicom, kao neprocjenjivom kulturnom baštinom, bavili su se šestaši i sedmaši. Učenici 7. a razreda sudjelovali su u aktivnosti koju im je pripremila školska knjižničarka pa su prepisivali glagoljicom poslovice o ljubavi. Učenici 6. a, 6. b i 6. c sa svojim učiteljicama iz hrvatskoga jezika posjetili su školsku knjižnicu povodom obilježavanja Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva te su u skupinama rješavali pripremljene zadatke: pisali su brojke glagoljicom, otkrivali inicijale, učili pisati ligature, rješavali glagoljičke osmosmjerke, čitali tekstove pisane glagoljicom te ih prepisivali latinicom i igrali glagoljske pamtilice ponavljajući tako već stečena znanja o spomenicima pisanima trima pismima i trima jezicima.

Povodom obilježavanja Dana ružičastih majica učenice 8. c razreda izradile su prigodni plakat ispisujući poruke latinicom i glagoljicom.

O toploj i nježnoj ljubavi prema baki i svemu što ona baštini slušali su učenici područne škole gledajući predstavu „Dnevnik uspomena moje bake“ koju je za njih izvela autorica Svetlana Patafta, a na susretu zahvaljujemo gđi Ivani Market iz Centra za kulturu i film Augusta Cesarca koja je sve organizirala u suradnji sa školskom knjižničarkom. Djeca su se kroz predstavu upoznala sa starim predmetima i materijalima koje su koristile naše bake, prabake. Autorica i glumica uvela ih je interaktivno u dijalog s vremenom u kojem ne žive te ih navela da se kreativno izražavaju. Predstava je duboko emotivna i zahvala je svim bakama koje su ostavile velik trag u srcima svoje unučadi pružajući im bezuvjetnu ljubav.

Katarina Lenac Legac

                                                                                  

Pročitajte još

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content