Priloženi dokumenti:
JELOVNIK 22.-26.04.2024..docx

Dva dana povijesti u Vukovaru
Autor: Marica Radoš, 25. 9. 2018.

Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“

Obvezni projekt za sve osmaše u Republici Hrvatskoj provodi se od 2014. godine u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar i Ministarstva hrvatskih branitelja. Cilj projekta je učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. U sklopu ovog projekta naši osmaši bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru 20. i 21. rujna 2018. godine  u pratnji razrednica i učitelja.

Fotografije možete pogledati ovdje.

Memorijalni centar Domovinskoga rata smješten je u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade gdje su i započele naše aktivnosti.

U okviru razrađenog programa tijekom predavanja učenici su se upoznali sa svim odrednicama Domovinskog rata te pojedinostima tromjesečne opsade Vukovara, organizacije otpora, stradanjima, progonstvom Vukovaraca, logorima i zločinima nad civilima. Uz zanimljive priče vodiča Olivera Mudrog učenici su posjetili memorijalna mjesta: Mjesto sjećanja-Vukovarska bolnica’91, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Masovnu grobnicu Ovčaru, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put - Put spasa, vodotoranj. U dvorištu Memorijalnog centra učenici su u pratnji bojnika Batinića razgledavali ratne avione, brodove, tenkove, transportere, oružje i drugu ratnu opremu. Na rekonstruiranom minskom polju upoznali su se s različitim vrstama mina i njihovim djelovanjem kako bi ih znali prepoznati i ponašati se u opasnim okolnostima. Pogledali su i izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu te rekonstrukciju srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“ s izloženim predmetima logoraša i medijskim materijalom iz ratnih godina.

Tijekom posjeta Vukovaru naši osmaši su se upoznali i s bogatom kulturno-povijesnom baštinom Vukovarsko-srijemske županije i nekada bogatog i razvijenog grada Vukovara. Učenici su posjetili obnovljeni samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova te  Muzej vučedolske kulture  u kojem su se upoznali s materijalnim povijesnim izvorima s lokaliteta Vučedol, koji govore o životu Vučedolaca i postignućima njihove kulture te se tako osvjedočili o kontinuitetu života na prostoru Vukovara još iz razdoblja prapovijesti.

Tijekom boravka u Memorijalnom centru i hostelu „Dubrovnik“ bilo je prilike za druženje, zabavu i upoznavanje s učenicima drugih škola, a odlični predavači i ugodni djelatnici Memorijalnog centra pridonijeli su uspješnoj realizaciji projekta.

Posjet Vukovaru završio je „Školom mira“ u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke i porukama mira, razumijevanjem vrijednosti različitosti, tolerancije i opraštanja. U kvizu znanja predstavnici naše škole, učenici S. B., 8.a i B. P., 8.a., pokazali su odlično znanje  i osvojili drugo mjesto.